Aussie & Kiwi Film Fest ONLINE: filmy z druhé strany zeměkoule všemu navzdory

G´day! & Kia ora! 7. ročník přehlídky filmů z druhé strany zeměkoule je vaše pohodlná cesta do Austrálie a na Nový Zéland v době, kdy obě země mají zavřené hranice. Navzdory lockdownu vybírejte kdykoli od 19. do 29. listopadu na DAFilms.cz z devíti filmových zaoceánských hitů. Přinášíme novinky a best of z uplynulých ročníků, co je radost sledovat. Překonejte 16 000 kilometrů během pár kliků, bez bariér a bezpečně pro vaše zdraví – odkudkoli v České republice – nechte ožít kulturu protinožců u vás doma a sdílejte Aussie a Kiwi pohodu.

„Připravovat dva paralelní festivaly, jeden pro kina a druhý pro online platformu, byla pro nás výzva. Stálo to víc úsilí, ale představa, že náš program pro kina možná přijde vniveč, byla demotivující. Jenže kvůli právním podmínkám zdaleka na všechny filmy šly jednoduše překlopit do online prostoru. Tudíž jsme se letos ocitli v určitém paradoxu – přibylo nám práce a ubylo sponzorů,“ říká ředitelka a zakladatelka festivalu Martina Vacková, a dodává: „Přesto se nám podařilo vytvořit originální program a teď se moc těšíme, co na to řeknou naši stálí i noví příznivci. Navzdory nelehké době raději hledáme v současné situaci výhody a mezi nimi je díky online projekcím rozšíření naší divácké obce o regiony.“ 

Mezi nejatraktivnější festivalové tituly patří australské a novozélandské novinky, které bodovaly na filmových festivalech a které se kvůli zavřeným kinům už nestihly ve světě dostat do široké běžné distribuce. Patří mezi ně novozélandský GUNS AKIMBO, „žánrovka“ pro milovníky počítačových her, scifi nebo Harryho Pottera – pardon, Daniela Radcliffa. Ten ztvárnil v akčním snímku nýmanda, kterého opustila přítelkyně, a tak je zalezlý ve svém kutlochu a programuje počítačové hry. Daniel Radcliffe, který se rád nechává obsadit do bizarně působících filmů, pobaví nejen teenagery, ale možná ještě víc jejich rodiče a prarodiče. 

Další herecká star, Australan Hugo Weaving, se v Aussie & Kiwi online festivalovém menu objeví ve dvou skvělých filmech: jeden z jeho nejnovějších snímků, psychologické drama SRDCE A KOSTI přináší aktuální globální téma migrace. Fotoreportér Daniel připravuje výstavu z afrických válečných zón, Jihosúdánský uprchlík Sebastian na něj ale naléhá, aby snímky z masakru jeho vesnice nevystavoval… příběh reflektuje současnou Austrálii a otázku zodpovědnosti za své činy ve válce i v míru. Film získal na své mezinárodní premiéře na filmovém festivalu v Torontu 2019 velké ovace diváků a na svou cestu do evropských kin kvůli koronavirové krizi stále čeká. 

Kdo zná příběh nejslavnějšího australského zbojníka Neda Kellyho, chcete-li australského Jánošíka, určitě si nenechá ujít nové zpracování jeho příběhu pod názvem PRAVDIVÝ PŘÍBĚH NEDA KELLYHO A JEHO BANDY. Přináší originální interpretaci zbojníkova života a ne každému se může zamlouvat – kdo ale filmovou výstřednost přijme, může být potěšen něčím netradičním.

Best of Aussie & Kiwi 

Festivalový program obsahuje hity předchozích ročníků přehlídky Aussie & Kiwi Film Fest nebo filmy, které jsme v českém prostoru podpořili a k nimž není snadné se dostat. Jsou to vynikající snímky, anglicky mluvící národy je označují jako MUST SEE. 

V roli policisty, který si rád obléká ženské šaty, budete Hugo Weavinga milovat po boku Kate Winslet a Liama Hermswortha ve filmu ŠVADLENA. V čase, kdy je nejdůležitější dodržet pravidlo sociálního distancování, vás pobaví MALÁ SMRT, originální komedie o sexu, lásce, vztazích a tajných tužbách spořádaných obyvatel poklidného předměstí Sydney. Skvostný australský western SWEET COUNTRY o násilí a rasismu zadřených hluboko pod kůži patří k nejlepším filmům kinematografií protinožců z posledních let. Vygooglíte je jako „Blondini Gang“ – bojující za práva zvířat: tři náhodní mladí psanci se v ukradeném Mini Cooperu ženou napříč Novým Zélandem za ztracenou láskou. Road movie PORK PIE zahájila v roce 2018 Aussie & Kiwi Film Fest a vyprodanému kinu Lucerna nabídla strhující cestu po fascinující krajině země „Kiwis“ a hned několik témat k zamyšlení.

V best of výběru nemohl chybět obrazově velkolepý dokument AZUROVÁ, který ukazuje v souvislostech dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů: věděli jste, že Evropané pouštějí na pláže a do oceánů každoročně 66 tisíc popelářských vozů (500 000 tun) plastového odpadu? Oceán je místem, odkud život na naší planetě vzešel a dnes má zásadní vliv na klimatické podmínky celé planety Země. Na Aussie a Kiwi Film Festu 2018 beznadějně vyprodaný dokument doplňuje v programu další dokumentární hit – ZÁPADNÍ VÍTR: DJALUŮV ODKAZ je pro milovníky původní aboriginské kultury v Austrálii. Dokumentarista Ben Strunin se dostal do blízkosti jednoho z „šamanů“, který své rodině předává mytické vědění Dreamtime. Jak se původní komunity vyrovnávají s kolonizací, která probíhá už několik staletí? Ztrácí se původní kultura, nebo ji lze držet při životě prostřednictvím kultury západní?

Profil festivalu na DAFilms – zde.

Facebooková událost: Aussie & Kiwi Film Fest ONLINE 

Instagram Aussie & Kiwi Film Festu @aussiekiwifilmfest

#všemuNAVZDORY

#AKFF2020 

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: