Pomáháme jim přežít: projekce Charlieho země pro ohroženou faunu a floru Austrálie

I drobná pomoc se počítá, proto se i tým Aussie & Kiwi Film Festu rozhodl uspořádat akci s cílem získat finanční podporu pro organizace, které usilují o ochranu ohrožených druhů a přírody v Austrálii zasažené lesními požáry. V pondělí 10. února 2020 v 18 hodin promítneme v pražském kině Ponrepo australský film nominovaný na Oscara – Charlieho země. Všechny vybrané peníze odešleme do  veřejné sbírky zaštítěné ZOO Praha: Pomáháme jim přežít

Požáry, se kterými hasiči bojují od září 2019, sežehly území o rozloze 103 000 kilometrů čtverečních (pro srovnání: Česká republika zabírá 78 900 km čtverečních). Australský kontinent se i přes příchod srážek v půlce ledna požárů zatímm nedokázal kompletně zbavit. Živel zabil 28 lidí, zničil 2 000 domů a podle Univerzity v Sydney zahubil přes miliardu zvířat a jejich přirozené prostředí a potravu. Bushfire Emergency Wildlife Fund, na který odejdou peníze vybrané pro Austrálii, rozděluje prostředky organizacím, které budou v následujícím čase pracovat na ochraně ohrožených zvířat i jejich přirozeného ekosystému.

Charlieho země (režie Rolf De Heer, 2013)
Všechny vybrané peníze v kině Ponrepo od 10.2. od 16:30 odešleme do veřejné sbírky ZOO 

Charlie je svérázný, avšak všemi respektovaný starší Aboriginalec, který ctí přírodu a zemi svých předků – rezervaci Ramingining ve vzdálené a těžce přístupné Arnhemské zemi v Severním Territoriu na severu Austrálie. Moc nechápe pravidla pro život, která v jejich rezervaci určuje vláda z Canberry. Rozhodne se pro návrat k tradičnímu způsobu života a odejde do buše. Jenže doba se změnila a Charlie zjišťuje, že žít v souladu s přírodou není tak snadné. Kde je skutečně Charlieho místo a jeho země? Film o tradicích domorodých obyvatel a o zákonech, které je nutí žít jinak, než byli po staletí zvyklí, je velkým tématem nejen australské, ale celé dnešní společnosti.

Ve filmu exceluje výrazný australský domorodý herec a kmenový tanečník David Gulpilil (Walkabout, Rabbit-Proof Fence, The Tracker, Ten Canoes), na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes (sekce Určitý pohled) v roce 2014 získal ocenění za nejlepší mužský herecký výkon. Film Rolfa De Heera byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční snímek. 

Podpořte další akce s cílem pomoci ochránit krajinu zasaženou požáry: 

25.1. 2020: Australia and Waitangi Day CANZA event for bushfire affected animals<p
https://www.facebook.com/events/2788354864520454/ 

16.2. 2020: Austrálie v nás – dveře dokořán pro Ondřeje Smeykala v Divadle Semafor
https://www.facebook.com/events/2461329920756925/ 

Těšíme se na vás na 7. ročníku Aussie a Kiwi Film Festivalu, který proběhne ve dnech 13. – 18. listopadu 2020 – téma požárů, proměny australského prostředí, celospolečenské debatě na toto téma i globální vlně solidarity budeme věnovat pozornost v našem programu.

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: